ZMIANY GODZIN - KWIECIEŃ: 04.04 (CZWARTEK) 11:00-18:00, 10.04 (ŚRODA) 14:00-18:00, 11.04 (CZWARTEK) 10:00-15:30, 17.04 (ŚRODA) ZAMKNIĘTE, 22.04 (PONIEDZIAŁEK) 14:00-18:00.

NaprawLaptopa

Serwis elektroniczny

Konserwacja układu chłodzenia w HP ProBook 6570b

Dla każdego laptopa przychodzi czas, kiedy coś się zaczyna dziać. Laptop przestaje pracować normalnie, wentylator pracuje non stop. A laptop się przegrzewa tak, że nie da się do niego przyłożyć ręki. Z pewnością można to potwierdzić.  Winą temu jest zabrudzenie układu chłodzącego w środku laptopa. W związku z tym – laptop przestaje się normalnie chłodzić. I sposób na uratowanie to konserwacja układu chłodzenia. Co to jest układ chłodzenia – zapraszamy do przeczytania naszej rubryki „Jak to działa”.

Fajnym przykładem tej sytuacji jest laptop, który dostarczyła do nas klientka.  Konserwacja układu chłodzenia w tym laptopie była niezbędna. Układ chłodzenie nie był czyszczony od dawna. Na zdjęciu poniżej po otwarciu klapy zasłaniającej natychmiast można było zobaczyć jak zakurzony jest wentylator.

przegrzewanie laptopa i czyszczenie układu chłodzenia

W tym laptopie układ chłodzenia jest wydajny, on potrafi chłodzić w każdych warunkach.  Niewątpliwe można powiedzieć, że układ chłodzenie został zaprojektowany tak, że nawet, kiedy odlot powietrza zostanie zatkany, laptop będzie nadał pracować. 

Następne zdjęcie przedstawia stan wentylatora po jego wyjęciu.  Podobnie do każdej takiej sytuacji – wentylator jest dwustronnie zabity brudem i kurzem.  W związku z tym – praca takiego wentylatora jest niestabilna. Wentylator nie pracuje na odpowiednich obrotach. Silniczek wentylatora zostaje mocne obciążony. Bez wątpienia można powiedzieć, że taki wentylator nie będzie pracować długo.

zakurzony wentylator konserwacja

Od warunków użytkowania zależy, jak często trzeba robić konserwacje układu chłodzenia. Gorsze warunki, większe obciążenie – z pewnością zwiększają szanse na zakurzenie układu chłodzenia.  Istotnie wzrasta średnia temperatura pracy procesora i podzespołów. 

Jak to działa - radiator w laptopie

Na zdjęciu przedstawionym poniżej – można zobaczyć ten sam wentylator. Ale został on wyczyszczony. 

konserwacja układu chłodzenia wymiana wentylatora

W rezultacie – wentylator pracuje bez obciążenia. Szanse na głośną pracę zmniejszają się wiele razy.

Poprzednio pisaliśmy o zatkaniu wylotu powietrza w układzie chłodzenia. Na tym zdjęciu można zobaczyć, jak to wygląda. Opisać to można w ten sposób, że powietrze, które wydmuchuje wentylator nie wylatuje z układu. Zamiast tego wraca z powrotem do wentylatora – co powoduje podniesienie temperatury w układzie.

Konserwacja układu chłodzenie laptop hp

W związku z tym – przypominamy, że nie warto zostawiać tak ważnej rzeczy jak konserwacja układu chłodzenia bez uwagi. Z pewnością trzeba starać się o to, aby chociaż raz na dwa lata oddać laptop do wyczyszczenia. A nowe laptopy nawet raz na rok.

pl_PLPolish
Call Now ButtonZadzwoń