NaprawLaptopa

Serwis elektroniczny

Jak to działa - układ chłodzenia

Układ chłodzenia – temat na dziś naszego poradnika. Z doświadczenia wiemy, że bardzo często nasi klienci nie są świadomi, co to jest i do czego służy. Dlatego dziś postaramy się przekazać jak najwięcej informacji.

Klient pyta, co to jest układ chłodzenia - my odpowiadamy!

Aby zrozumieć wspominany temat – trzeba spojrzeć na schemat nr 1. Na samym dole mamy płytę główną. Płyta główna to element laptopa, który mieści i łączy między sobą mnóstwo elementów. Podczas pracy procesor nagrzewa się, a w zależności od typu procesora temperatury się różnią.  Za pomocą termopasty temperatura z procesora przenosi się do podstawki procesora – a dalej po rurkach cieplnych rozchodzi się po całym radiatorze. W momencie, kiedy radiator sam nie daje rady – na pomoc przychodzi wentylator. Informacje dostaje od specjalnego czujnika, który cały czas czuwa i mierzy temperaturę. I kiedy temperatura przechodzi pewną granicę, podaje informacje do wentylatora. Włączenie wentylatora jest bardzo istotne – ponieważ wtedy wentylator podaje zimne powietrze, które przechodzi przez cały radiator.

Układ chłodzenia laptopa wentylator radiator

W laptopach zazwyczaj chłodzenie zrealizowane jest za pomocą jednej/dwóch rurek, które odprowadzają ciepło do wentylatora od podstawki przy procesorze. Chłodzenie laptopa jest dwóch typów – pasywne i aktywne. O tym będziemy wspominali w naszym poradniku. 

Na zdjęciu poniżej można zobaczyć jak wygląda procesor. Jest on zalutowany na stałe. Jego wymiana nie jest tak prosta jak w zwykłym stacjonarnym komputerze.  Wymaga to specjalistycznego narzędzia. 

Układ chłodzenia procesor wentylator konserwacja

W związku z tym trzeba dbać o stan czystości laptopa. Ponieważ uszkodzenia procesorów zazwyczaj wynikają z przegrzania. Kolejna sprawa to jakość termopasty.  Z pewnością ma ona ogromne znaczenie w dobrym odprowadzeniu ciepła. 

W naszym serwisie korzystamy z bardzo wydajnych termopast. Nawet w zwykłych laptopach wymieniamy pastę – która nadaje się do gamingowych laptopów. Na zdjęciu poniżej można zobaczyć układ chłodzenia laptopa, który chłodzi nie tylko procesor, ale i dodatkowo odprowadza ciepło od karty graficznej. 

Układ chłodzenia laptopa wentylator radiator

Kończąc nasz krótki poradnik o chłodzeniu, można stwierdzić że czystość chłodzenia jest bardzo ważna. Z pewnością można powiedzieć że czyszczenie i konserwacja układu chłodzenia jeden raz na rok znacząco zwiększy wydajność waszego laptopa.

pl_PLPolish
Call Now ButtonZadzwoń